مشخصات نهال بادام

خاستگاه بادام مناطق آسیای مرکزی و غربی می باشد. تعدادی از گیاه شناسان معتقدند که بادام متعلق به کشور ایران می باشد، این ادعا به علت وجود بیش از 20 رقم بادام وحشی در کشورمان می باشد. کاشت نهال بادام در بسیاری از کشورهای جهان انجام می گیرد. بزرگترین تولید کننده بادام در دنیا آمریکای شمالی می باشد. کشور ما نیز در جایگاه پنجم تولید این میوه قرار دارد. در کشور ما سالیانه 200 هزار تن بادام تولید می شود که رقم بسیار قابل توجهی می باشد.

خرید نهال بادام به دلیل بازار فروش و صادرات آن، بسیار مورد توجه باغداران قرار گرفته است. بیشترین میزان کشت بادام در ایران متعلق به استان های چهارمحال و بختیاری، خراسان، آذربایجان شرقی، کرمان و زنجان می باشد.

درخت بادام مثمر می باشد. شکوفه های درخت بادام پنج گلبرگی هستند و رنگ آنها سفید مایل به صورتی می باشد. میوه بادام دارای دو پوست می باشد. پوست قسمت بیرونی آن به رنگ سبز می باشد و زمانیکه بادام میرسد پوست قسمت بیرونی آن ترک برمی دارد و به راحتی جدا می شود. پوست قسمت داخلی آن جنسی مانند چوب دارد که میوه بادام درون آن قرار گرفته است.

بادام سرشار از ویتامین های  E، کلسیم، آهن، پروتئین، فسفر می باشد. از بادام برای کنترل و پیشگیری از بسیاری بیماری ها استفاده می شود.

بادام به صورت های مختلفی به مصرف می رسد. از بادام برای تازه خوری و همچنین تهیه خشکبار، تهیه انواع کیک و دسر، تهیه روغن و … استفاده می شود. این دانه روغنی به دلیل ارزش بسیار بالایی که دارد بسیار مورد استفاده عموم مردم قرار می گیرد.

نهال بادام

کاشت نهال بادام

کاشت نهال بادام با توجه به بازار فروش و سود بسیار بالای آن، خواهان بسیاری در اکثر نقاط کشور دارد. قبل از کاشت نهال بادام لازم است تا اطلاعات کافی در مورد آنرا داشته باشید. نهالستان آلفا نهال در این مقاله به شما نکات لازم برای کاشت این نهال را شرح خواهد داد. با رعایت نکات ذکر شده زودتر به بازگشت سرمایه خود خواهید رسید.

بهترین زمان کاشت نهال بادام فصل پاییز و زمستان می باشد. نهال بادام بیشتر مناسب کاشت در مناطقی که دارای آب و هوای کوهستانی و خشک هستند می باشد. اما نهال های بادام به دو رقم دیرگل و زودگل تقسیم می شوند. شما می توانید با در نظر داشتن شرایط آب و هوایی منطقه خود، اقدام به خرید یکی از این ارقام کنید.

برای مثال اگه منطقه شما سردسیر می باشد باید از نمونه دیرگل و اگر گرمسیر باشد از رقم زودگل نهال بادام استفاده کنید. این نکته مهم را در نظر داشته باشید، مناطقی که رطوبت هوای بالایی دارند مناسب کاشت نهال بادام نمی باشند، زیرا رطوبت مانع از رشد مطلوب این درخت می شود.

درختان بادام در قسمت سایه انداز رشد خوبی نخواهند داشت. برای کاشت منطقه ای را در نظر بگیرید که در طول روز 6 الی 7 ساعت بطور مستقیم در معرض نور خورشید باشد. حتما فاصله مناسب بین درختان را رعایت نمایید تا در هنگام بلوغ درختان مشکلی برای آنها ایجاد نشود. بهترین فاصله درختان بادام بین 6 تا 9 متر می باشد.

خاک مناسب برای درخت بادام خاک های نرم و سبک مانند خاک لومی می باشد. قبل از کاشت خاک را حتما شخم بزنید. عمق مناسب برای کاشت نهال بادام 1 متر می باشد. نهال بادام را در گودال قرار دهید، بطوریکه تمامی قسمت های ریشه در خاک قرار بگیرد.

آبیاری نقش ویژه ای در رشد و عملکرد درخت بادام دارد. آبیاری نهال بادام بهتر است بصورت سطحی و قطره ای انجام شود. مقدار آبیاری در سال های اول نسبت به سال های آتی بیشتر می باشد. توجه کنید که خاک زهکشی مناسبی داشته باشد تا آب در قسمت ریشه جمع نشود. عدم زهکشی خاک باعث پوسیدگی ریشه می شود.

قیمت نهال بادام

انواع نهال بادام

نهال بادام دارای ارقام متعددی می باشد که تفاوت آنها در زمان گلدهی، کیفیت محصول و … می باشد. شما می توانید با توجه به اقلیم حاکم در منطقه خود، یکی از این ارقام را برای کاشت انتخاب کنید. در ادامه به معرفی چند نمونه از ارقام نهال بادام خواهیم پرداخت.

 • نهال بادام ربیع
 • نهال بادام منقا
 • نهال بادام سفید
 • نهال بادام مامایی
 • نهال بادام فرانیس
 • نهال بادام شکوفه
 • نهال بادام دیرگل آذر
 • نهال بادام کاغذی
 • نهال بادام سنگی

بهترین نهال بادام

اگر شما هم به دنبال بهترین نهال بادام هستید و هنوز موفق به یافتن آن نشدید، نگران نباشید. آلفا نهال در ادامه به معرفی رقم های برتر نهال بادام برای شما عزیزان می پردازد. شما دوستان گرامی می توانید با انتخاب هر کدام از این رقم ها، به صادرات محصول خود بیندیشید.

 1. نهال بادام مامایی

بهترین انتخاب برای کاشت نهال بادام این رقم می باشد. بادام مامایی بیشترین سطح زیر کشت در ایران را به خود اختصاص داده است. این بادام به کشورهای دیگر از جمله هندوستان صادر می شود. بادام مامایی از نوع دیرگل می باشد. مغز بادام مامایی بسیار شیرین و دارای چربی بالایی می باشد. وزن هر مغز بین 3 تا الی گرم می باشد. باردهی این رقم از همان سال های اول شروع می شود. این رقم در زمان بلوغ می تواند تا 80 کیلوگرم محصول دهد. عمر مفید این بادام 35 الی 45 سال است.

 1. نهال بادام دیرگل آذر

این رقم از ارقام تجاری بادام در کشور می باشد. باردهی بادام دیرگل آذر بسیار بالا و چشمگیر می باشد. کاشت این بادام مناسب مناطق سردسیر می باشد. مغز این بادام بسیار مرغوب می باشد. باردهی این بادام از سال های چهارم و پنجم می باشد. هر درخت بادام این رقم در زمان بالغ شدن می تواند 30 کیلوگرم باردهی داشته باشد. عمر اقتصادی بادام دیرگل آذر نسبت به دیگر ارقام بادام بسیار بیشتر می باشد.

 1. نهال بادام فرانیس

این رقم در اکثر نقاط کشور کاشته می شود. این رقم جزء رقم های تجاری بادام به حساب می آید. بازدهی بالا و همچنین مرغوبیت مغز این بادام، از مشخصات بارز این رقم می باشد. این بادام در دسته میان رس قرار می گیرد و محصول آن در پایان شهریور ماه قابل برداشت می باشد. در صورت انجام رسیدگی های لازم می توانید در هر هکتار 4 تا 5 تن بادام برداشت کنید. عمر مفید این بادام بین 35 تا 45 سال برآورد شده است.

 1. نهال بادام شکوفه

بادام شکوفه بومی کشور فرانسه می باشد. بازدهی بالای این بادام موجب محبوبیت این رقم بین کشاورزان شده است. بادام شکوفه در دسته بادام های دیرگل قرار می گیرد. این رقم به دلیل باردهی بالا و همچنین کیفیت محصول یک رقم تجاری و مناسب برای صادرات می باشد. میزان باردهی این رقم در هر هکتار به 10 تن می رسد. عمر اقتصادی این رقم در 40 سال می باشد.

 1. نهال بادام سنگی

بادام سنگی بومی کشورمان می باشد. این رقم زود گل می باشد و مقاومت بسیار بالایی در برابر کم آبی و شرایط سخت دارد. کاشت این بادام برای مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند انتخاب مناسبی است. این رقم قابلیت نگهداری تا 8 سال را دارد. مغز این بادام نسبت به سایر ارقام خارجی کوچک تر می باشد ولی طعم آن بسیار لذیذتر باشد. بادام سنگی باردهی خود را از سال اول شروع می کند و در زمان بلوغ قادر است در هر هکتار 6 تن محصول دهد.

خرید نهال بادام

قیمت نهال بادام

قیمت نهال بادام با در نظر داشتن فاکتورهایی مانند؛ رقم انتخابی، سن نهال مشخص می شود. با خرید نهال بادام از نهالستان آلفا نهال تجربه ای متفاوت را کسب خواهید کرد. قیمت ارقام نهال بادام در این نهالستان بسیار مناسب می باشد. این به دلیل تولید انبوه بادام در این نهالستان می باشد.

مشاوران ما می توانند شما را در امر خرید و انتخاب رقم مناسب برای کاشت راهنمایی کنند. کشاورزان عزیز که به فکر احداث باغ هستند می توانند با شماره های درج شده در سایت تماس برقرار کنند تا مشاوران ما آنها را بصورت رایگان راهنمایی کنند.

نهالستان آلفا نهال به عنوان بهترین تولید کننده انواع نهال به مدت 40 سال در کشور مشغول به فعالیت می باشد.نهالستان ما همه روزه آماده ارسال نهال به سراسر کشور می باشد. برای ثبت سفارشات خود کافیست با ما تماس بگیرید.