معرفی نهال سیب

سیب بومی آسیای مرکزی می باشد. کاشت نهال سیب در قاره های آسیا و اروپا هزاران سال رواج داشته است که بعد از مدتی به آمریکا شمالی نیز صادر شده است. میوه سیب در تمام نقاط دنیا قابل کاشت می باشد. بزرگترین تولیدکنندگان سیب در جهان کشورهای چین، آمریکا، ترکیه، ایتالیا و لهستان می باشند. در حال حاضر بیش از 7500 رقم از ارقام سیب در دنیا وجود دارند که هر کدام دارای طعم و ظاهری متفاوت نسبت به هم می باشند.

سیب دارای خواص بسیار زیادی می باشد. با مصرف روزانه یک سیب می توان از بروز بیماری های کم خونی، دیابت، بیماری های قلبی و حتی سرطان ها جلوگیری کرد. خوردن سیب باعث هضم غذا نیز می شود. سیب به دلیل فیبر بالا و کالری کمی که دارد برای کاهش وزن نیز مفید است. یک سیب نسبت به اندازه آن بین 78 تا 116 کالری دارد.

نهال سنجد

سیب از خانواده گلسرخیان می باشد. سیب دارای طبع های مختلفی از جمله؛ گرم و تر، سرد و خشک و متعادل می باشد. سیب در طعم های ترش و شیرین موجود می باشند و می توان آنها را برای مدت طولانی در انبار نگهداری کرد. نژاد سیب به دو گونه وحشی و پرورشی تقسیم می شود. در نوع پرورشی آن، میوه ها درشت تر و همچنین آبدارتر می باشند اما میوه سیب وحشی دارای اندازه کوچکتری است.

سیب بعنوان یکی از محبوب ترین میوه ها در بین مردم کشورمان شناخته می شود. از میوه سیب برای مصرف روزانه، تهیه کمپوت، لواشک، مربا و همچنین تهیه دسرها استفاده می شود. مصرف بالای سیب در کشور توانسته بازار فروش بسیار خوبی برای این محصول به وجود آورد. بازار فروش بالا سیب سبب فروش آسان این میوه می شود. برخی از ارقام نهال های سیب نیز برای صادرات بسیار مناسب هستند. از این رو خرید نهال سیب یکی از گزینه های انتخابی در میان باغداران می باشد.

برای کاشت سیب می توان از روش های زیر استفاده کرد.

  • قلمه زنی
  • پیوند زدن
  • کاشت بذر
  • کاشت نهال

شما کشاورزان عزیز می توانید با انتخاب یکی از روش های بالا اقدام به کاشت درخت سیب کنید، اما باید این نکته را بدانید شما با خرید نهال سیب نیمی از راه را پشت سر گذاشته اید. کاشت نهال سیب شما را زودتر به محصول می رساند و بازگشت سرمایه در این روش بسیار سریعتر از روش های دیگر می باشد.

اما توجه داشته باشید که کاشت نهال سیب نیز مستلزم داشتن دانش کافی در مورد آن می باشد. در ادامه همراه نهالستان آلفا نهال باشید تا اطلاعات مهم و اساسی در مورد نهال سیب را برای شما عزیزان شرح دهیم.

کاشت نهال سیب

در ابتدا باید بدانید که ارقام مختلف نهال سیب برای کاشت در هر منطقه ای مناسب نمی باشند. اما اکثر گونه های سیب مناسب کاشت در مناطقی که آب و هوای متعادل دارند هستند. پس توجه داشته باشید که رقم انتخابی شما مناسب کاشت در آن منطقه هست یا خیر.

برخی از ارقام نهال سیب مناسب برای مناطق گرمسیری و برخی دیگر برای مناطق سردسیر مناسب می باشند. سیب های مناسب برای کاشت مناطق گرمسیری شامل؛ سیب قرمز فرانسه، سیب گلاب و سیب زرد می باشد. از دیگر ارقام نهال سیب که مخصوص کاشت در مناطق سردسیر می باشند می توان به؛ سیب گالا و سیب دورنگ اشاره کرد.

قیمت نهال سیب

بیشتر ارقام سیب دیرگل و در برابر سرمای بهاره نیز مقاوم هستند. نهال سیب می تواند دمای تا 40- درجه را نیز تحمل کند اما در مناطقی که گرمای شدید دارند و دوره سرمایی نهال تامین نشود کیفیت محصول بسیار پایین می آید.

کاشت این نهال را در مناطقی که سایه هستند کاری اشتباه می باشد. نهال سیب برای رشد خود در طول روز به به مدت 6 تا 8 ساعت باید در معرض نور خورشید قرار بگیرد. نهال سیب در همان سال های ابتدایی شروع به باردهی می کند اما باردهی اقتصادی آن از سال سوم تا پنجم شروع می شود. نهال سیب اگر شرایط ایده آل قرار داشته باشد، می تواند تا 100 سال نیز عمر کند.

انواع نهال سیب

سیب دارای ارقام بومی و غیر بومی می باشد. ارقام بومی سیب شامل؛ سیب شفیع آبادی، سیب زنوز مرند، سیب مشهدی و سیب گلاب اصفهان می باشد. رقم های غیر بومی سیب شامل؛ سیب قرمز لبنان، سیب زرد لبنان، سیب سفید فرانسه، سیب قرمز فرانسه، سیب میراکل و سیب دورنگ می باشد.

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که بهترین نهال سیب برای احداث باغ کدام نوع می باشد؟ اما نگران این موضوع نباشید. نهالستان آلفا نهال در ادامه به شرح چند نمونه از نهال های برتر سیب برای کاشت می پردازد. همراه ما باشید.

نهال سیب زرد لبنان

یکی از رقم های بسیار محبوب و تجاری سیب این نهال است. علت این محبوبیت را می توان طعم و عطر بی نظیر این سیب دانست. این رقم به دلیل کیفیت بسیار بالای محصول، برای صادرات گزینه بسیار مناسبی محسوب می شود. نهال سیب زرد لبنان در برابر سرمای هوا و همچنین آفات مقاومت بالایی دارد. این نهال مناسب برای کاشت در مناطق ییلاقی می باشد.

سیب قرمز لبنان

یکی از رقم های پربارده نهال سیب این رقم می باشد. میوه این رقم سفت و استخوانی می باشد. طعم لذیذ و شیرین این میوه سبب محبوبیت آن نزد مردم گردیده است. مرغوبیت بالای میوه سیب لبنان قرمز شرایط را برای صادرات آن فراهم کرده است. با کاشت نهال سیب لبنان قرمز می توان در هر هکتار 80 الی 100 تن محصول برداشت کرد که رقم قابل توجهی می باشد. عمر این نهال بین 30 الی 40 سال برآورد شده است.

خرید نهال سیب

سیب قرمز فرانسه

این رقم بالاترین میزان کشت نهال سیب را در کشور به خود اختصاص داده است. بافت این سیب سفت و آبدار می باشد. باغداران به دلیل بازار پسندی این محصول بسیار تمایل به کاشت این نهال سیب دارند. این سیب ماندگاری بالایی نیز دارد که یک مزیت مهم به حساب می آید. این سیب باردهی بالایی دارد بطوری که از سال ششم می تواند در هر هکتار 80 الی 100 تن محصول از آن برداشت کرد.

سیب گلاب

این سیب بومی استان اصفهان می باشد. این رقم به دلیل طعم و عطر بسیار خوبی که دارد یکی از پرطرفدارترین رقم های سیب می باشد. این سیب نسبت به دیگر رقم ها از اندازه کوچکتری برخوردار می باشد. این سیب از سال ششم بعد از کاشت نیز شروع به باردهی میکند. میزان باردهی این رقم بین 50 الی 60 تن در هر هکتار است.

قیمت نهال سیب

قیمت نهال سیب به عوامل زیادی از جمله؛ رقم انتخابی سیب، سن نهال انتخاب شده و سلامت و کیفیت آن برمی گردد. خریداران گرامی می توانند با برقراری ارتباط با کادر نهالستان آلفا نهال از قیمت انواع ارقام نهال سیب مطلع شوید. لازم به ذکر است این نهالستان زیر نظر سازمان جهاد کشاورزی مشغول به فعالیت می باشد.

نهال های این نهالستان دارای سلامت کامل و بدون هر گونه آفت و بیماری آماده ارسال به شما عزیزان می باشد.