مشخصات نهال گیلاس

درخت گیلاس بومی کشور اروپا و آسیای غربی و از تیره گلسرخیان می باشد. بیشترین تولیدکنندگان گیلاس در دنیا عبارتند از؛ ترکیه، آمریکا، ایران. در کشور ما سالیانه 225 هزار تن گیلاس تولید می شود که باعث شده تا ایران در رده سوم تولید این میوه قرار بگیرد. خرید نهال گیلاس همواره یکی از اولین انتخاب های کشاورزان کشورمان بوده است. از گیلاس برای مصرف تازه خواری، تهیه مربا، صنایع کمپوت سازی و … استفاده می شود. بازار فروش بالای این میوه یکی از دلایل بسیار مهم برای کاشت نهال گیلاس می باشد.

گیلاس دارای ویتامین ها و مواد معدنی مهمی می باشد. این میوه سرشار از فیبر، ویتامین A، کلسیم، پتاسیم می باشد. این میوه خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی نیز دارد.

نهال گیلاس

درخت گیلاس خزان پذیر است. درخت گیلاس دارای شاخه هایی بدون خار و صاف می باشد. برگ های گیلاس لبه دار و میوه آن گوشتی، آبدار و دارای هسته می باشد. قسمت گوشتی گیلاس به هسته آن چسبیده می باشد. رنگ گیلاس بسته به نوع رقم آن متغییر می باشد ولی بیشتر در رنگ های قرمز، صورتی، زرد موجود می باشد.

شکوفه های این میوه در فروردین ماه ظاهر می شود و سفید رنگ هستند. گلهای گیلاس دارای پنج گلبرگ کوچک می باشد و معمولا بر روی هر شاخه 3 الی 10 شکوفه تشکیل می شود.

3 راه برای کاشت درخت گیلاس وجود دارد. شما باغداران گرامی می توانید با انتخاب یکی از این روش ها صاحب درخت گیلاس شوید.

 1. قلمه زنی گیلاس
 2. کاشت بذر گیلاس
 3. کاشت نهال گیلاس

لازم به ذکر است که هر 3 روش ذکر شده دارای اصولی هستند که باید آنها را رعایت کنیم. اما اگر دنبال یک روش آسان و تضمینی هستید، به شما کاشت نهال گیلاس را پیشنهاد می کنیم. شما با خرید نهال با کیفیت و سالم چندین سال جلو خواهید افتاد در صورتیکه با کاشت بذر باید چندین سال بیشتر منتظر بمانید تا به سود و سرمایه ای که برای پرورش آن هزینه کرده اید برسید.

یک دلیل مهم برای انتخاب نهال گیلاس برای کاشت می توان به باردهی آن اشاره کرد. نهال گیلاس بعد از سال دوم شروع به باردهی می کند. باردهی زود هنگام نهال گیلاس یک مزیت مهم برای باغداران به حساب می آید.

اگر می خواهید نهال گیلاس بکارید، باید بدانید که بهترین زمان برای کاشت آن اواخر پاییز و ابتدای فصل بهار می باشد. برای احداث باغ گیلاس باید در نظر داشته باشید که تنها از یک رقم استفاده نکنید. سعی کنید ما بین درختان رقم اصلی از یک رقم دیگر نیز استفاده کنید. کاشت یک رقم متفاوت به منظور گرده افشانی انجام می شود.

برای کاشت نهال گیلاس باید خاک منطقه مورد نظر را چندین بار شخم بزنید تا هوا به لایه های زیرین خاک نیز برسد. برای کاشت، نیاز به حفر یک گودال با عمق 5/1 متر می باشید. خاک مناسب نهال گیلاس خاک لومی که متشکل از شن، رس و مواد طبیعی می باشد است. خاک رس مناسب کاشت این نهال نمی باشد، زیرا به سرعت آب را از خود عبور می دهد و نمی تواند آنرا در خود حفظ کند.

فاصله مناسب بین درختان گیلاس را نیز برای کاشت در نظر بگیرید. بهترین فاصله برای کاشت نهال گیلاس 9 متر می باشد. رعایت این فاصله به منظور رشد مناسب درختان و رسیدن نور کافی به آنها می باشد.

قیمت نهال گیلاس

انواع نهال گیلاس

نهال گیلاس دارای نژادهای مختلفی در دنیا می باشد. در کشور ما بیش از 50 گونه از نهال گیلاس وجود دارد. تفاوت هر یک از ارقام با هم، در زمان گلدهی، طعم و رنگ میوه، اندازه و کیفیت گیلاس می باشد. نهال گیلاس را می توان به دو دسته زود گل و دیر گل تقسیم کرد. کاشت نهال زودگل در مناطق گرمسیری و کاشت نهال دیرگل برای مناطق سردسیر توصیه می شود.

از مهمترین ارقام نهال گیلاس می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • نهال گیلاس مالیزیا
 • نهال گیلاس ناپلئونی
 • نهال گیلاس مالیزیا
 • نهال گیلاس فرنگی
 • نهال گیلاس دلارکا
 • نهال گیلاس رژینا
 • نهال گیلاس زرد ارومیه
 • نهال گیلاس خوشه ای
 • نهال گیلاس تکدانه
 • نهال گیلاس صورتی لواسان
 • نهال گیلاس آنابلا
 • نهال گیلاس شیشه ای

برای مناطق گرمسیری ارقامی مانند؛ گیلاس تکدانه، گیلاس مشهدی، گیلاس زرد و قرمز و در مناطق سردسیر نیز ارقام؛ گیلاس خوشه ای، گیلاس ارومیه، گیلاس صورتی، گیلاس فرانسوی مناسب کاشت می باشند.

بهترین نهال گیلاس

بسیاری از کشاورزان تمایل  زیادی به احداث باغ گیلاس دارند. این تمایل از صرفه اقتصادی و سودآوری بالای این میوه نشات می گیرد. در این قسمت سعی داریم تا شما کشاورزان عزیز را با بهترین نژادهای درخت گیلاس آشنا کنیم.

نهال گیلاس پایه رویشی گزیلا

این رقم از نوع ارقام پیوندی و وارداتی گیلاس می باشد. میوه این رقم بسیار مرغوب و بازار پسند می باشد. نهال گیلاس پایه رویشی گزیلا مقاومت بالایی در برابر آفات، کم آبی دارد. باردهی این رقم از سال اول شروع می شود. باردهی گیلاس پایه رویشی گزیلا بسیار بالا می باشد، بطوری که در زمان بالغ شدن می تواند در هر هکتار 25 تن محصول برداشت کرد.

نهال گیلاس تکدانه

این رقم به گیلاس تکدانه سیاه نیز معروف می باشد. گیلاس تکدانه از ارقام پیوندی ی باشد. میوه این گیلاس بسیار درشت و گوشتی می باشد. سایز گیلاس تکدانه بسیار درشت می باشد. وزن تقریبی هر گیلاس تکدانه به 8 گرم می رسد. باردهی این رقم بسیار بالا می باشد و از سال دوم باردهی شروع می شود. بطور میانگین می توان گفت در هر هکتار ما می توانید 30 تن گیلاس برداشت کنید. در نتیجه با در نظر گرفتن کیفیت میوه این رقم و باردهی بالای آن، می توان این رقم را بعنوان بهترین نهال گیلاس معرفی کرد.

نهال گیلاس خوشه ای

نهال گیلاس خوشه ای مناسب برای کاشت در مناطق کوهپایه ای و نیمه سرد می باشد. این رقم می تواند بهترین بازدهی را در این مناطق داشته باشد. میوه گیلاس خوشه ای بسیار درشت می باشد به طوری که وزن هر میوه بین 10 تا 12 گرم می باشد. طعم این گیلاس بسیار شیرین و لذیذ می باشد. باردهی این رقم یکسال بعد از کاشت آن شروع می شود. این رقم از نوع رقم های دیر گل می باشد و محصول آن در خرداد ماه قابل برداشت می باشد.

نهال گیلاس صورتی لواسان

این رقم بومی کشورمان می باشد. نهال گیلاس صورتی از ارقام تجاری گیلاس به حساب می آید. باردهی و کیفیت بالای این رقم موجب گردیده تا این رقم یک گزینه عالی برای صادرات محسوب شود. لازم به ذکر است ایران بزرگترین تولید کننده این رقم در دنیا می باشد.

کاشت این نهال به دلیل دیرگل بودن آن در مناطق نیمه سردسیر و کوهستانی توصیه می شود. وزن هر میوه گیلاس صورتی بین 5 تا 7 گرم می باشد. باردهی گیلاس صورتی از سال دوم شروع می شود ولی باردهی اقتصادی این رقم از سال پنجم می باشد. این رقم باردهی بسیار بالایی دارد. در سال ششم می توان از هر هکتار 25 تن محصول برداشت کرد.

نهال گیلاس زرد ارومیه

همانطور که از نام این رقم مشخص می باشد، این رقم متعلق به استان آذربایجان غربی می باشد. گیلاس زرد ارومیه از ارقام میان رس می باشد. شکل ظاهری میوه این رقم به صورت قلب و به رنگ زرد می باشد. وزن هر میوه حدود 5 گرم می باشد. باردهی این رقم از سال دوم شروع شده و با بالغ شدن آن می توان در هر هکتار 20 تن محصول را برداشت کرد. عمر اقتصادی گیلاس زرد ارومیه بین 20 تا 30 سال می باشد.

خرید نهال گیلاس

 

قیمت نهال گیلاس

قیمت نهال گیلاس با توجه به ارقام آن متفاوت می باشد. ولی در حالت کلی می توان گفت قیمت ارقام وارداتی نسبت به ارقام بومی بالاتر می باشد. در بسیاری از موارد دیده شده است که خریداران قیمت بالای یک نهال در یک نهالستان را دلیل کیفیت بالای آن نهال می دانند. در نظر داشته باشید این یک تفکر اشتباه می باشد.

شما باغداران عزیز باید ابتدا یک نهالستان معتبر را برای خرید نهال انتخاب نمایید. فاکتورهای انتخاب یک نهالستان می تواند شامل؛ سابقه فروش نهالستان، تاییدیه سازمان جهاد کشاورزی، پاسخگویی و پیگیری سفارشات توسط نهالستان و از همه مهم تر کیفیت و سلامت نهال های آن نهالستان می باشد.

نهالستان آلفا نهال دارای سابقه بیش از 40 سال در زمینه فروش نهال در غرب کشور می باشد. این نهالستان دارای بزرگترین باغ مادر در استان آذربایجان غربی می باشد. قیمت نهال گیلاس در نهالستان آلفا نهال به دلیل تولید مستقیم نهال ها بسیار مناسب می باشد. این نهالستان زیر نظر سازمان جهاد کشاورزی مشغول به فعالیت می باشد.

نهالستان آلفا نهال به شما این اطمینان را می دهد که اگر نهال خریداری شده شما دچار آفت و یا عدم سلامت بود، وجه شما بصورت کامل به شما برگرداننده شود. این ویژگی باعث می شود تا شما بدون داشتن استرس خرید نهال را تجربه کنید.