مشخصات نهال انجیر

نهال انجیر بومی منطقه آسیای غربی و خاورمیانه می باشد. کاشت نهال انجیر در بسیاری از نقاط دنیا انجا می شود. بزرگترین تولید کنندگان انجیر در دنیا کشورهای؛ ترکیه، مصر، الجزایر می باشند. کشور ما نیز سالیانه میزان 70 هزار تن انجیر تولید می کند و در جایگاه چهارم قرار دارد. مزایای زیاد انجیر از جمله فروش و صادرات آن سبب ترغیب کشاورزان برای خرید نهال انجیر شده است. استان های اصفهان، آستارا، شیراز، آذربایجان خوزستان و خراسان بیشترین سطح زیر کشت انجیر در کشور را دارند.

 درخت انجیر خزان پذیر می باشد. برگ های این درخت در فصل پاییز شروع به تغییر رنگ می کنند و در انتها برگ ها از روی شاخ ها می ریزند و درخت به خواب زمستانی می رود. برگ های درخت انجیر به شکل پنجه ای و زبر و به رنگ سبز تیره می باشند. زمانی که برگ یا ساقه درخت انجیر شکسته می شود، شیره ای به رنگ سفید رنگ از آن خارج می شود که باعث خارش پوست می شود.

درخت انجیر در دسته درختان مثمر قرار دارد. میوه انجیر دارای طعمی بسیار شیرین و لذیذ است که هم بصورت تازه و هم بصورت خشک مصرف می شود. میوه انجیر گوشتی و آبدار و به شکل گلابی می باشد. در قسمت درونی میوه دانه های ریزی وجود دارد. رنگ میوه انجیر زمانی که کال است سبز می باشد و در زمان رسیدن به رنگ های؛ زرد، بنفش، قهوه ای تغییر رنگ پیدا می کند.

میوه انجیر دارای بازار فروش بسیار بالایی می باشد. از این میوه برای تهیه خشکبار، تهیه شربت، مربا، کمپوت و مارمالاد استفاده می شود.

میوه انجیر دارای خواص و ارزش غذایی بالایی می باشد. از جمله فواید آن برای سلامت گوارش، سلامت قلب، درمان کم خونی، تنظیم فشار خون و … می باشد. از برگ انجیر نیز برای درمان و کنترل بسیاری از امراض در طب سنتی نیز استفاده می شود.

نهال انجیر

کاشت نهال انجیر

قبل از کاشت نهال انجیر لازم است تا شما بیشتر با شرایط و نحوه نگهداری از این نهال آشنا شوید. نهالستان آلفا نهال در ادامه به شرایط مناسب برای کاشت نهال انجیر می پردازد تا شما با رعایت این نکات بتوانید به بهترین بازدهی از درختان انجیر خود برسید.

مناسب ترین زمان برای کاشت نهال انجیر اوایل اسفند ماه تا اواسط فروردین ماه می باشد. منطقه مناسب برای کاشت نهال انجیر مناطق گرمسیر و معتدل می باشد. در واقع درخت انجیر مناسب مناطقی است که زمستانهای ملایم و تابستان های گرم دارند. نهال انجیر نسبت به سرمای هوا بخصوص در سال های ابتدایی کاشت حساس می باشد و دمای 9- درجه می تواند به نهال انجیر صدمه بزند. بطور کل می توان گفت تنها ریشه درخت انجیر است که در برابر سرما مقاومت خوبی دارد ولی دیگر قسمت های درخت در مقابل سرما آسیب خواهند دید.

بهترین منطقه برای کاشت نهال انجیر سطوحی هستند که کمی شیب دارند. حتما منطقه ای را به کاشت این نهال اختصاص دهید که نور و گرمای خورشید را داشته باشد. حتما بین درختان فاصله ای بین 10 تا 12 متر در نظر بگیرید. رعایت این فاصله به منظور دریافت نور و رشد مناسب درختان الزامی می باشد.

درخت انجیر در تمامی خاک ها می تواندرشد کند اما بهترین نوع خاک برای نهال انجیر، خاک های شنی و لومی که زهکشی بالایی دارند می باشد. قبل از عملیات کاشت نهال حتما زمین را شخم بزنید. ارتفاع نهال انجیر در شرایط مطلوب به 12 متر نیز می رسد.

درختان انجیر به آبیاری کمتری نسبت به سایر درختان نیاز درند ولی آبیاری آنها باید بصورت منظم انجام شود. آبیار نهال انجیر باید نسبت به میزان بارندگی در منطقه مورد نظر انجام شود. در حالت کلی می توان گفت آبیاری باید تا عمقی باشد که ریشه ها تا آنجا رشد کرده اند.

انواع نهال انجیر

انجیر دارای واریته های زیادی می باشد. که بعضی از ارقام مناسب برای مناطق گرمسیری و برخی دیگر مناسب کاشت در مناطق سردسیری هستند. در ادامه به معرفی انواع نهال انجیر می پردازیم.

  • نهال انجیر سبز
  • نهال انجیر گلابی
  • نهال انجیر سیاه
  • نهال انجیر چناری
  • نهال انجیر استهبان
  • نهال انجیر سه وقته
  • نهال انجیر زرد
  • نهال انجیر سفید

خرید نهال انجیر

بهترین نهال انجیر

بسیاری از افراد به فکر کاشت نهال انجیر در باغچه و باغ خود هستند. لازم است تا با بهترین نهال انجیر آشنا شوید تا بتوانید به بهترین محصول با بازدهی بالا دست یابید. در ادامه تا انتهای این مقاله با نهالستان آلفا نهال همراه باشید. کارشناسان ما به معرفی چند رقم برتر نهال انجیر برای شما عزیزان پرداخته اند.

نهال انجیر استهبان

همانطور که از نام این انجیر پیداست، این انجیر متعلق به کشور خودمان می باشد. این انجیر از نوع پیوندی می باشد. کاشت انجیر استهبان به دلیل مرغوبیت میوه آن بسیار سودمند می باشد. این رقم برای صادرات بسیار گزینه مناسبی می باشد. وزن هر میوه انجیر استهبان حدود 40 گرم می باشد. بیشترین مصرف این انجیر برای خشکبار می باشد. در صورت رسیدگی مناسب می توانید در هر هکتار 10 تا 13 تن محصول برداشت کنید.

نهال انجیر سیاه

این رقم مناسب کاشت در مناطق گرمسیری می باشد. این رقم دارای پوستی به رنگ بنفش تیره می باشد. نهال انجیر سیاه دو سال بعد از کاشت به باردهی می رسد. این انجیر بیشتر برای تازه خواری و تهیه مربا استفاده می شود. نهال انجیر سیاه قادر است تا ارتفاع 10 متری رشد کند. از مهم ترین مزیت های این نهال، عمر اقتصادی بالای آن می باشد. این نهال می تواند تا 50 سال باردهی اقتصادی داشته باشد.

نهال انجیرگلابی

این رقم از بهترین رقم های نهال انجیر می باشد. نهال انجیر گلابی بسیار بازار پسند می باشد. این نهال مناسب کاشت در مناطق گرمسیر، نیمه گرمسیر و معتدل می باشد. با رعایت مواردی مانند؛ آبیاری، کوددهی، سمپاشی و … می توانید در هر هکتار 25 تن محصول برداشت کنید. عمر اقتصادی این نهال 30 سال می باشد.

نهال انجیر سه وقته

این نهال از پرفروش ترین رقم های انجیر در کشور می باشد. انجیر سه وقته قابلیت ماندگار بالایی دارد. کیفیت میوه این رقم و مزیت نگهداری بلند مدت آن، موجب شده تا این انجیر از گزینه های اصلی برای صادرات محسوب شود. بعد از گذشت 2-3 سال از کاشت شروع به باردهی می کند. باردهی این رقم بسیار بالا می باشد.

قیمت نهال انجیر

قیمت نهال انجیر

انواع ارقام نهال انجیر در نهالستان آلفا نهال موجود می باشد. نهال های این نهالستان دارای شناسنامه سلامت محصول می باشند. تمامی نهال ها سالم و بدون هیچگونه آفت و بیماری به شما عزیزان صادر می شود.

نهالستان آلفا نهال آماده فروش نهال به تمامی موسسات خصوصی و دولتی بصورت خرده و یا عمده می باشد. تهیه نهال از نهالستان آلفا نهال یک خرید مطمئن برای شما عزیزان می باشد. در واقع می توان به شما این تضمین را بدهیم که قیمت نهال های این مجموعه نسبت به کیفیت آنها بسیار مناسب می باشد.

شما دوستان عزیز که قصد خرید نهال انجیر را دارید، می توانید با کارشناسان این نهالستان تماس بگیرید تا شما را برای خرید رقم مناسب راهنمایی کنند.