مشخصات نهال عناب

نهال عناب بومی کشور چین می باشد. این میوه به دلیل تشابه شکل ظاهری آن با خرما، با نام خرمای چینی و خرمای قرمز نیز در جهان شناخته می شود. در حال حاضر کاشت نهال عناب در بسیاری از مناطق دنیا صورت می گیرد. خرید نهال عناب به دلیل بازار بسیار خوبی که دارد بسیار مورد توجه باغداران قرار می گیرد. منطقه مناسب برای کاشت نهال عناب مناطق گرمسیری می باشد. در واقع این میوه برای رشد خود به آب و هوای گرم نیاز دارد.

عناب را می توان هم بصورت تازه و هم به صورت خشک مصرف نمود. مزه عناب تازه شبیه به سیب شیرین و عناب خشک شبیه به خرما می باشد.

عناب درختی خزان پذیر است و برگ های آن در فصل زمستان می ریزد. گلهای درخت عناب در فصل بهار شکل می گیرند. این گلها پنج گلبرگی و به رنگ سفید مایل به سبز هستند. این گلها دوجنسی هستند، این به این معناست که گلها دارای جنس نر و ماده هستند. گرده افشانی درخت عناب بیشتر توسط انواع حشرات انجام می شود.

نهال عناب

 درخت عناب رشد سریعی دارد و در بعضی ارقام بصورت مستقیم و در برخی دیگر بصورت کج رشد می کند. ارتفاع درخت عناب به 5 الی 12 متر می رسد. شاخه های درخت عناب دارای خار هستند و برگ های آن به رنگ سبز و کوچک و بدون کرک می باشند. قسمت حاشیه برگ های عناب نیز بصورت دندانه دار می باشد.

شکل ظاهری میوه عناب بصورت بیضی و دارای یک هسته دراز و باریک می باشد و طول آن به 2 الی 5 سانتی متر می رسد. میوه عناب نارس به رنگ سبز می باشد و در زمان رسیدن به رنگ قرمز و قهوه ای تغییر رنگ می دهد. از میوه عناب در صنایع مختلفی استفاده می شود. از این میوه در صنایع دارویی و برای ساخت انواع آبنبات، تهیه شربت، تهیه سرکه، تهیه شربت و تهیه انواع دمنوش استفاده می شود.

این میوه دارای خواص بسیاری برای بدن می باشد. عناب دارای خاصیت آرام بخشی می باشد و مصرف آن باعث کاهش اضطراب می شود. این میوه تقویت کننده عالی برای معده، طحال و همچنین سیستم گوارشی می باشد.

کاشت نهال عناب

کاشت درخت عناب را می توان به چهار روش؛ قلمه زدن، جابه جایی پا جوش ها، خوابانیدن و کشت بذر عناب انجام داد. امروز کاشت نهال عناب به دلیل مزایای بسیاری که دارد رواج زیادی بین کشاورزان پیدا کرده است. درخت عناب را می توان در دسته درختان مقاوم قرار داد. این درخت قادر است در زمستان تا دمای 20- درجه سانتی گراد را تحمل کند. اما بهتر است نهال عناب را در مناطق گرمسیری کاشت. نهال عناب برای میوه دهی نیازمند تابستان گرم است تا بهترین بازدهی را داشته باشد. بهترین زمان کاشت نهال عناب از نیمه ی فصل پاییز تا اواخر فصل زمستان می باشد.

برای کاشت نهال عناب منطقه ای را در نظر بگیرید که نور کافی برای رشد نهال را داشته باشد. نهال عناب به نور کامل برای رشد خود نیاز دارد. هیچگاه این نهال را در سایه نکارید. رشد نهال عناب در محیطی که نور ندارد باعث شکنندگی درخت شده و باردهی آن نیز کمتر می شود.

خاک مناسب برای نهال عناب خاک های قلیایی می باشند. توجه داشته باشید که قبل از کاشت باید خاک را شخم بزنید تا خاک شما سبک شود. برای کاشت نهال عناب شما به یک گودال با عمق 50 تا 80 سانتی متر نیاز دارید.

بعد از عملیات کاشت نوبت به آبیاری نهال عناب می رسد. این نهال اگرچه مقاومت زیادی به خشکی دارد، اما باید به طور منظم آبیاری شود. آبیاری نقش مهمی در کیفیت محصول و همچنین سلامت نهال شما دارد. توجه داشته باشید که آب نباید برای زمان زیادی در اطراف ریشه باشد، این امر موجب خفگی ریشه می شود و سبب ریزش و زرد شدن برگ ها می شود.

قیمت نهال عناب

انواع نهال عناب

نهال عناب دارای ارقام مختلفی می باشد. در ادامه شما را با تعدادی از این ارقام آشنا خواهیم کرد. پس با نهالستان آلفا نهال تا ادامه این مقاله همراه باشید.

  1. نهال عناب قائنات
  2. نهال عناب بیرجند
  3. نهال عناب سیرجان
  4. نهال عناب ارمنی
  5. نهال عناب گلابی

بهترین نهال عناب

شاید شما هم دوست داشته باشید تا بدانید بهترین نهال عناب کدامیک از رقم های آن می باشد. در واقع تمامی ارقام نهال عناب دارای کیفیت محصول و بازدهی بالایی می باشند، اما 3 رقم در بین آنها از بازار فروش بسیار بالاتری برخوردار هستند. شما می توانید با انتخاب یکی از این ارقام و رعایت اصول نگهداری از آن، بهترین بازدهی از نهال های خود را داشته باشید. همراه ما باشید تا 3 نمونه از بهترین نهال های عناب را به شما معرفی کنیم.

  1. نهال عناب قائنات

نهال عناب قائنات یک رقم تجاری و پرسود می باشد. این رقم وارداتی از کشور چین می باشد. کاشت نهال عناب قائنات در مناطق سردسیر، نیمه سردسیر و کوهستانی بسیار مناسب می باشد. این رقم در مقابل سرمای فصل بهار بسیار مقاوم می باشد. میوه این رقم بسیار درشت می باشد. طعم این عناب شیرین می باشد. ارتفاع این نهال در شرایط مطلوب تا 8 متر می رسد. باردهی این نهال از همان سال اول شروع می شود.

  1. نهال عناب بیرجند

نهال عناب بیرجند بومی کشور چین می باشد ولی بخاطر کاشت زیاد آن در منطقه بیرجند، به این نام شهرت یافت. میوه این عناب به دلیل کیفیت بسیار بالایی که دارد مناسب برای صادرات به کشورهای دیگر می باشد. در سالیان اخیر کشاورزان ما این میوه را به کشورهای چین، تایوان، برزیل صادر می کنند.

میوه عناب بیرجندی به رنگ قهوه ای و درشت می باشد. نهال عناب بیرجندی تا ارتفاع حدود 6 متر می تواند رشد کند. با رسیدگی اصولی به این نهال می توان در هر هکتار حدود 3 تن محصول برداشت کرد.

  1. نهال عناب سیرجان

کاشت نهال عناب سیرجان بهتر است در مناطق گرمسیر و خشک انجام شود. نهال عناب سیرجان قادر است تا دمای 46+ درجه سانتی گراد را نیز تحمل کند. اندازه میوه این رقم بسیار درشت می باشد. هر 140 عدد میوه عناب سیرجان معادل یک کیلوگرم است. طعم این عناب بسیار شیرین است ولی دارای بوی تندی می باشد. این نهال از همان سال های ابتدایی شروع به باردهی می کند. ارتفاع این نهال حداکثر تا 7 متر است.

خرید نهال عناب

قیمت نهال عناب

قیمت نهال عناب در نهالستان آلفا نهال بسیار معقول و مناسب می باشد. قیمت گذاری نهال ها در این نهالستان با توجه به نژاد نهال، سن نهال و دیگر عوامل تعیین می شود. نهال های این نهالستان به دلیل اینکه بصورت مستقیم تولید می شوند، نسبت به دیگر همکاران بسیار مناسب تر می باشد.

نهالستان آلفا نهال بیش از 4 دهه مشغول به فروش نهال در سراسر کشور می باشد. این نهالستان فعالیت خود را زیر نظر سازمان جهاد کشاورزی انجام می دهد. تمامی نهال های این مجموعه سالم و دارای باردهی بالا می باشند. نهال های این نهالستان بسته به زمان ارسال، هم به صورت گلدانی و هم به صورت ریشه لخت ارسال می شوند.

شما عزیزان می توانید همه روزه با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید. مشاوران ما بصورت رایگان شما را در امر خرید نهال و احداث باغ راهنمایی می کنند.