معرفی نهال گلابی

نهال گلابی بومی کشور چین و آسیای شرقی است. گلابی از خانواده گل سرخیان است. این میوه دارای ارقام مختلفی می باشد که تا کنون 120 نوع از ارقام آن در سراسر جهان شناخته شده اند. بیشترین تولید کننده این میوه کشورهایی مانند؛ چین، ترکیه، ایتالیا، آمریکا هستند.

 گلابی دارای خواص فراوانی می باشد. میوه گلابی سرشار از فیبر است. گلابی دارای ویتامین های C، K و مس می باشد. مصرف گلابی برای افرادی که بیماری های قلبی دارند به شدت توصیه می شود. فیبر بالای گلابی نقش بسزایی در مهار سلول های سرطانی دارد.

امروزه کاشت نهال گلابی به دلیل نگهداری آسان آن در بین باغداران کشورمان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اما لازمه کاشت و خرید نهال گلابی داشتن اطلاعات کافی در مورد آن است. در ادامه همراه نهالستان آلفا نهال باشید تا شما را با خصوصیات این میوه آشنا کنیم.

نهال گلابی

مشخصات نهال گلابی

گلابی دارای پوست زرد و یا سبز رنگ و صاف می باشد. طعم این میوه بسیار شیرین و آبدار است. این میوه دارای ارقام مختلفی می باشد که گونه های آن از لحاظ رنگ میوه، اندازه درخت و فصل برداشت محصول با یکدیگر متفاوت می باشند. نهال گلابی بعد از کاشت نسبت به دیگر نهال ها رسیدگی کمتری می خواهد و این مزیت کار را برای کشاورزان راحت کرده است.

نهال گلابی در صورت رسیدگی اصولی و مراقبت های لازم قادر است تا 12 متر نیز رشد کند. روی تنه و شاخه های درخت از پوسته ای ضخیم با ترک های طولی پوشیده شده است. برگ های آن دارای دمبرگ بلندی هستند و برگ ها نازک می باشند. طول برگ های گلابی بین 2-12 سانتی متر است.

گلابی مناسب مناطقی است که دمای معتدل، سردسیر و یا نیمه سردسیر دارند. نهال گلابی به دو دسته نهال گلابی گرمسیری و نهال گلابی سردسیری تقسیم می شوند که هر کدام از آنها دارای ارقام مختلفی می باشند.

انواع نهال  گلابی

نهال گلابی دارای ارقام مختلفی می باشد. گونه های مختلف نهال گلابی لز لحاظ منطقه کاشت، شکل ظاهری و … با هم متفاوت می باشند. از ارقام نهال گلابی که در ایران بیشتر کشت می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • گلابی درگزی
  • گلابی شاه میوه
  • گلابی ردآنجو
  • گلابی بیروتی
  • گلابی اسپادانا

ارقام مختلفی از نهال گلابی در کشور ما کاشته می شود. در ادامه به معرفی بهترین ارقام نهال گلابی در ایران خواهیم پرداخت.

قیمت نهال گلابی

نهال گلابی درگزی

این گلابی بومی کشور ایران می باشد و از ارقام تجاری گلابی به حساب می آید. این رقم از ارقام مقاوم نهال گلابی می باشد که در مقابل آفات بسیار مقاوم می باشد. کیفیت میوه گلابی درگزی بسیار بالا می باشد. این رقم شکل از لحاظ شکل ظاهری نسبت به ارقام دیگر گردتر می باشد. این گلابی قابلیت نگهداری در سردخانه تا 7 ماه را دارد. کاشت نهال گلابی درگزی برای مناطقی که سرمای بهاره دارند مناسب نمی باشد. محصول گلابی درگزی در مهر ماه قابل برداشت می باشد. باردهی اقتصادی گلابی درگزی از سال پنجم شروع می شود و در صورت رسیدگی مناسب می توانید در هر هکتار 60 تن میوه برداشت کنید.

نهال گلابی شاه میوه

یکی از بهتربن نهال های گلابی برای کاشت، نهال گلابی شاه میوه می باشد. بیشترین مناطقی که در کشور به کاشت این گلابی پرداخته اند، استان های اصفهان و کرج هستند. پوست این گلابی زرد و بافتی نرم دارد. میوه گلابی شاه میوه بسیار درشت تر و شیرین تر از سایر ارقام گلابی می باشد. وزن هر میوه این گلابی بین 200 الی 300 گرم می باشد. این گلابی در سال چهارم یا پنجم به بیشترین باردهی خود می رسد، به طوریکه در هر هکتار می توان 60 تا 70 تن محصول برداشت کرد.

نهال گلابی بیروتی

این رقم از ارقام خارجی گلابی می باشد که بازار فروش خوبی دارد. گلابی بیروتی به دلیل کیفیت بالای محصولاتش و همچنین مقاومت بالای آن از ارقام تجاری گلابی به حساب می آید. شکل ظاهری این گلابی مخروطی می باشد و طعم بسیار شیرینی دارد. این گلابی قابلیت نگهداری بالایی در انبار دارد. میوه این گلابی در مرداد ماه قابل برداشت می باشد. عمر اقتصادی نهال گلابی بیروتی 40 سال تخمین زده شده است.

نهال گلابی سیبری

این رقم بومی شهر اصفهان و جزء نهال های پرفروش در کشور می باشد. رنگ پوست آن سبز مایل به زرد می باشد. طعم این گلابی ملس است. وزن هر میوه گلابی سیبری به 150 گرم می رسد. این گلابی مناسب مناطقی است که آب و هوای متعادل و خشک دارند. باردهی نهال گلابی سیبری از سال سوم شروع می شود و در هر هکتار می توان 40 تن محصول برداشت کرد. عمر اقتصادی این رقم 30 سال است.

نهال گلابی دوشیز

گلابی دوشیز از ارقام خارجی نهال گلابی می باشد. محصولات این گلابی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. رنگ میوه آن روشن می باشد. ارتفاع نهال گلابی دوشیز به 7 متر نیز می رسد. وزن میوه آن به 150 تا 300 گرم نیز می رسد. عمر این نهال تا 40 سال تخمین زده شده است.

خرید نهال گلابی

قیمت نهال گلابی

قیمت نهال ها نسبت به گونه و نژاد آنها با یکدیگر متفاوت می باشد. ارقام نهال گلابی موجود در نهالستان آلفا نهال همگی از کیفیت بالا برخوردار هستند. این ارقام در بهترین شرایط کاشت و پرورش یافته اند. تمامی نهال های این نهالستان دارای برچسب سلامت محصول و زیر نظر سازمان جهاد کشاورزی می باشند.

نهالستان آلفا نهال این افتخار را دارد که بیش از 40 سال در زمینه فروش نهال به شما عزیزان خدمت می کند. مجموعه آلفا نهال آماده ارائه انواع ارقام نهال به شما کشاورزان عزیز می باشد. شما عزیزان می توانید از طریق ارتباط با کارشناسان این مجموعه، اقدام به انتخاب بهترین نهال نسبت به منطقه مورد نظر خود کنید. در صورتی که نهال ارسالی شما دارای مشکل ظاهری و یا بیماری باشد، هزینه پرداختی شما عزیزان تماما به شما برگشت داده خواهد شد. خرید راحت و مطمئن را با نهالستان آلفا نهال تجربه کنید.