نهال پسته

نهال پسته را می توان یکی از نهال هایی دانست که طرفداران بسیار زیادی در کشور دارد. پسته یکی از اعضای خانواده بادام هندی است و بومی آسیای میانه می باشد. یکی از تولیدکنندگان پسته در کشور ما، استان کرمان است. شهرستان رفسنجان قطب تولید پسته در ایران می باشد. در واقع می توان گفت؛ کشور ایران و آمریکا از تولید کنندگان بزرگ پسته در دنیا شناخته می شوند. در حال حاضر حدو 60 تا 70 رقم پسته در ایران وجود دارد.

نهال پسته باردهی بسیار بالایی دارد. البته میزان بار دادن محصول بستگی بسیار بالایی به انتخاب و خرید نهال مناسب دارد.

مغز پسته به دلیل خواص فراوانی که دارد، بسیار مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است. پسته ها از نظر شکل ظاهری به دو دسته، پسته فندقی و پسته بادامی دسته بندی می شود. ارقام متفاوتی در این دسته ها قرار می گیرند. پسته کله قوچی و پسته اوحدی از ارقام پسته فندقی هستند. پسته های اکبری، احمد آقایی، ممتاز از ارقام بادامی پسته می باشند.

در یک تقسیم بندی پسته ها را از نظر زمان گلدهی، از هم جدا می کنند. پسته ها در انواع پسته زود گل، پسته متوسط گل، پسته دیر گل موجود می باشند. پسته کله قوچی و پسته نوق از ارقام زود گل هستند. در گروه متوسط گل نیز می توان پسته های احمد آقایی و همچنین پسته اوحدی نام برد. پسته های قزوینی و همچنین پسته های اکبری نیز در دسته پسته های دیرگل هستند.

نهال پسته

پسته ها را می توان از نظر زمان رسیدن محصول نیز به 3 گروه زودرس، متوسط رس، دیر رس تقسیم کرد.

ارقام نهال زود رس پسته:

 • ارقام پسته اوحدی
 • پسته قزوینی

ارقام نهال متوسط رس پسته:

 • پسته کله قوچی
 • پسته خنجری
 • پسته شاه پسند
 • پسته دامغان
 • پسته بادامی

ارقام نهال پسته دیررس:

 • پسته اکبری
 • پسته احمد آقایی
 • پسته جندقی
 • پسته ابراهیمی

انواع نهال پسته ایرانی

پسته بومی کشور ایران است و می توان گفت که یکی از پرطرفدارترین نهال ها در میان باغداران در سراسر کشور، نهال پسته است. همانگونه که گفتیم، پسته دارای انواع ارقام مختلفی در جهان می باشد که هر کدام دارای ویژگی های مختلفی می باشند. بعضی از ارقام نهال پسته، بومی کشور ایران می باشد. از پرطرفدارترین نهال پسته ایرانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قیمت نهال پسته

 • نهال پسته رفسنجان:

همانگونه که از اسم این نهال پیداست، این نهال متعلق به استان کرمان می باشد. این نهال برای مناطق که حداکثر 1800 متر ارتفاع از سطح دریا دارند مناسب می باشد. نهال پسته رفسنجان برای مناطقی که دارای آب و هوای گرم و خشک هستند بسیار گزینه مناسبی می باشد و در این مناطق باردهی بسیار خوبی دارند. میزان باردهی بالای این نهال از سال پنجم آغاز می شود. میزان باردهی این نهال حدود 7 تن در هر هکتار می باشد. نهال پسته رفسنجان مقاومت بالایی در برابر کم آبی و خشکی دارد.

 • نهال پسته اکبری:

از دیگر نهال های پسته ایرانی، نهال پسته اکبری می باشد. نهال پسته اکبری دیر گل می باشد و مناسب مناطقی که دارای آب و هوای سرد هستند می باشد. شما با کاشت این نهال می تواند در هر هکتار 7 تن پسته برداشت کنید.

 • نهال پسته احمد آقایی:

شکل ظاهری پسته احمد آقایی به صورت بادامی و کشیده و رنگ پوسته آن سفید استخوانی می باشد. تقریبا می توان گفت؛ درصد بالایی از پسته در ایران متعلق به این رقم می باشد. پسته احمد آقایی دیرگل است و مناسب مناطق نسبتا سرد تا معتدل زمستانی می باشد. ارتفاع نهال پسته احمد آقایی معمولا تا 3 متر می باشد. وزن مغز این پسته بطور میانگین 1.3 گرم می باشد.

 • نهال پسته کله قوچی:

پسته کله قوچی از بهترین گزینه ها برای کاشت می باشد. پسته کله قوچی از ارقام مناسب برای صادرات می باشد. کیفیت این پسته بسیار عالی می باشد. نهال پسته کله قوچی زود بازده می باشد. ظاهر پسته کله قوچی درشت و خندان می باشد. این نهال از همان سال های اول شروع به باردهی می کند. این نهال برای کاشت در مناطقی که خشک و کویری هستند مناسب می باشد. ارتفاع این درخت حدود 3 متر می باشد.

 • نهال پسته خوشه ای:

یکی از ارقام نهال پسته که باردهی بالایی دارد، نهال پسته خوشه ای می باشد. باردهی این نهال در هر هکتار 5 تن می باشد. وزن تقریبی این گردو 14 گرم می باشد. بین 25 تا 30 عدد گردو در هر خوشه رشد می کند. نهال گردو خوشه ای مناسب مناطق سردسیر می باشد. این نهال را به هیچ عنوان نباید بصورت دیم آبیاری نمود.

بهترین نهال پسته:

بهترین نهال پسته متعلق به آسیای مرکزی می باشد. در این بین کشور ما ایران تولید کننده بهترین نوع پسته در منطقه می باشد. بعد از ایران نیز آمریکا، ترکیه، سوریه و … به تولید پسته باکیفیت مشهور هستند. انتخاب بهترین ارقام پسته نیازمند به داشتن دانش کافی برای کاشت، سمپاشی نهال، کوددهی و آبیاری مناسب می باشد.

اگر ما بهترین نوع نهال پسته را نیز برای کاشت انتخاب کنیم ولی نگهداری و مراقبت از آن به خوبی انجام نشود، بازدهی نهال از آنچه که تصور می کردیم نیز پایین تر می آید. به این ترتیب شما متحمل ضرر سنگینی خواهید شد.

بهترین نوع نهال پسته برای کاشت:

پسته فندقی:

این پسته بخش عمده ای از صادرات را به خود اختصاص داده است. نام دیگر این پسته، اوحدی می باشد. این پسته دارای اندازه کوچکی و ظاهری کروی مانند دارد. ارتفاع نهال پسته اوحدی متوسطی است. پوسته استخوانی پسته اوحدی به رنگ کرم می باشد و مغز آن هم ارغوانی رنگ می باشد.

پسته اکبری:

این پسته دارای ظاهری زیباتر و شکیل تر می باشد. این پسته دارای ابعادی کشیده و درشت می باشد و طعم بی نظیری می باشد. از این پسته برای صادرات نیز استفاده می شود. قدرت رشد این پسته متوسط است.

پسته کله قوچی:

این پسته را می توان از بزرگترین انواع پسته دانست که دارای بازار خوبی می باشد.پسته کله قوچی به کمبود آب و مواد غذایی بسیار حساس است. شکل این پسته به صورت گرد و درشت می باشد. در هر خوشه از نهال پسته کله قوچی، حدودا 15 الی 20 عدد پسته تشکیل می شود. نهال پسته کله قوچی زودگل می باشد. محصول این پسته را در نیمه دوم شهریور ماه برداشت می کنند. قطر تنه درخت پسته کله قوچی زیاد است.

خرید نهال پسته

پسته احمد آقایی:

این پسته همانند نمونه های بالایی دارای ظاهری بازار پسند می باشد که بیشتر برای استفاده در آجیل خریداری می شود. یکی از بهترین نمونه های پسته برای صادرات پسته احمد آقایی است. طعم این پسته بسیار لذیذ است. این پسته در دسته ی ارقام زودرس قرار می گیرد که باردهی بالایی نیز دارد. نهال پسته احمد آقایی دارای ارتفاعی متوسط می باشد که تا حدود 3 متر رشد می کند. وزن هر پسته نیز به 2 گرم می رسد.

قیمت نهال پسته

قیمت گذاری تمامی نهال ها بر اساس نوع نهال و همچنین سن نهال برآورده می شود. نهال های پسته خارجی دارای قیمت بالاتری نسبت به انواع ارقام ایرانی دارند. همچنین ارقام پسته های پایه کوتاه به دلیل تمایل بیشتر باغداران برای خرید، دارای قیمت بالاتری نسبت به ارقام پایه بلند هستند. با در نظر داشتن این ویژگی ها قیمت نهال ها نسبت به یکدیگر متفاوت می باشد. شما با انتخاب یک نهالستان معتبر می توانید از بابت خرید نهال پسته سالم و باکیفیت مطمئن باشید.

 شما دوستان عزیز می توانید برای استعلام قیمت نهال پسته با کارشناسان آلفا نهال در ارتباط باشید. تمامی نهال های نهالستان آلفا نهال، دارای سلامت کامل و بدون هیچ گونه بیماری و آفت می باشند. نهالستان آلفا نهال مفتخر است تا با ارائه انواع ارقام نهال پسته با کیفیت بالا به شما کشاورزان، شما را در رسیدن به سود آوری و محصولی باکیفیت همراهی کند.