مشخصات نهال آلبالو

آلبالو بومی جنوب غرب آسیا و اروپا می باشد. نهال آلبالو در بیشتر مناطق جهان کاشته می شود. اما بیشترین کاشت نهال آلبالو در کشورهای فرانسه، مجارستان و آلمان انجام می شود. کشور ما نیز یکی از بزرگترین تولیدکنندگان این میوه می باشد که در جایگاه ششم تولید این میوه در جهان قرار گرفته است. می توان گفت اکثر مناطق کشور مناسب برای کاشت نهال آلبالو می باشند. اما بیشترین مناطقی که دارای باغات آلبالو هستند شامل استانهای؛ اردبیل، خراسان، اصفهان و آذربایجان می باشند.

در کشور ما آلبالو طرفداران بسیاری دارد. از این میوه هم برای مصرف روزانه و هم برای تهیه انواع مربا، ترشی، ژله، کمپوت استفاده می شود. پس با وجود استفاده بالا و محبوبیت این میوه خرید نهال این محصول میتواند یک گزینه بسیار عالی برای شما باشد.

نهال آلبالو در دسته نهال های مثمر قرار دارد. آلبالو از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به گیلاس دارد، اما تفاوت بزرگ این دو در اندازه میوه آنها است. میوه آلبالو کوچکتر از گیلاس می باشد و کاشت نهال آلبالو نسبت به گیلاس فضای کمتری را اشغال می کند. رنگ این میوه سرخ می باشد و دارای طعمی ترش می باشد که در قسمت مرکزی دارای یک هسته می باشد که غیرخوراکی است. شکوفه های نهال آلبالو بصورت 5 گلبرگی و به رنگ سفید هستند.

بیشتر درختان آلبالو خود بارور هستند و نیاز به گرده افشانی ندارند. آلبالو در دسته ارقام دیرگل می باشد. گل های این میوه دیرتر از سایر میوه های هسته دار باز می شود. رشد درخت آلبالو بسیار سریع می باشد. میوه آلبالو به شکل خوشه بر روی شاخه ها رشد می کنند. نهال آلبالو بعد از3 الی 4 سال باردهی خود را آغاز و شروع به میوه دهی می کند ولی این درخت از سال پنجم به بیشترین میزان باردهی می رسد. باردهی بالای آن موجب شده تا کشاورزان به خرید نهال آلبالو ترغیب شوند.

وزن هر میوه آلبالو 4 یا 5 گرم می باشد. شما با رعایت اصول و نگهداری از درخت آلبالو می توانید از هر درخت 30 کیلوگرم آلبالو برداشت کنید، که رقم قابل توجهی است. ارتفاع درخت آلبالو نسبت به گونه آن بین 3 تا 10 متر می باشد. شاخه های این درخت بسیار منعطف و نرم هستند، این ویژگی باعث شده تا برداشت این محصول بسیار آسانتر شود. عمر درخت آلبالو را بین 25 تا 35 سال تخمین زده اند.

نهال آلبالو مناسب مناطقی می باشد که تابستان های خشک و خنک دارند. برای کاشت نهال آلبالو نسبت به منطقه خود اقدام به خرید نهال آلبالو کنید. انواع دیرگل نهال آلبالو مناسب مناطق سردسیر هستند. نهال های دیرگل نسبت به سرما مقاوم تر هستند. توجه داشته باشید که اگر منطقه شما آب و هوای گرم دارد، باید از نهال هایی که نسبت به گرما مقاوم تر هستند استفاده کنید. در مناطقی که دارای بادهای شدید هستند کاشت آلبالو توصیه نمی شود، زیرا بادهای شدید سبب ریزش شکوفه های آلبالو می شود.

برای کاشت نهال آلبالو حتما منطقه ای را انتخاب کنید که حداقل 5 ساعت بطور مستقیم زیر تابش نور خورشید قرار داشته باشد. نور خورشید تاثیر زیادی در کیفیت میوه آلبالو دارد. اگر این درخت در مکان سایه دار کاشته شود، میوه آن رشد خوبی نخواهد کرد. بهترین نوع خاک برای کاشت این نهال، خاک لومی می باشد.

خرید نهال آلبالو

انواع نهال آلبالو

نهال آلبالو مانند دیگر نهال ها دارای ارقام مختلفی می باشد. این ارقام از لحاظ شکل ظاهری، زمان گلدهی و … با یکدیگر متفاوت می باشند. در ادامه به اختصار به معرفی برخی از انواع نهال آلبالو خواهیم پرداخت. همراه آلفا نهال باشید تا شما نیز با این ارقام بیشتر آشنا شوید.

 • نهال آلبالو گوشواره ای:

این رقم بومی کشور آمریکا می باشد و از ارقام صادراتی محسوب می شود. میوه های آلبالو گوشواره ای روی هر شاخه بصورت گروهی رشد می کنند. نهال آلبالو گوشواره ای برای بارور شدن نیاز به گرده افشان دارد که می توانید از گیلاس نیز استفاده کنید. ارتفاع این نهال تا 6 متر می رسد.

 • نهال آلبالو کلریسن:

این نهال از نوع پیوندی می باشد. نهال آلبالو کلریسن زودرس می باشد و وزن هر میوه آن به 7 گرم می رسد. شکو فه های این رقم دیرتر ظاهر می شوند و رشد این رقم در طول سال بسیار کم می باشد.

 • نهال آلبالو مورلو:

آلبالو مورلو بومی کشور فرانسه می باشد. نهال آلبالو مورلو از ارقام اصلاح شده می باشد. این رقم خودبارور است و نیاز به گرده افشان ندارد. میوه این آلبالو بصورت درشت می باشد که وزن آن حدودا 6 گرم است.

 • نهال آلبالو مجاری:

این رقم بومی کشور مجارستان می باشد که از ارقام بسیار پرطرفدار آلبالو می باشد. نهال آلبالو مجارستانی بیشتر در مناطق تهران، اردبیل، آذربایجان کاشته می شود. این نهال خود بارور می باشد و رشد بالایی نیز دارد. ارتفاع این نهال در بعضی مناطق به 8 متر نیز می رسد.

قیمت نهال آلبالو

 • نهال آلبالو مونت مورنسی:

این رقم بومی کشور فرانسه می باشد. میوه این آلبالو درشت و گرد می باشد. این آلبالو در نیمه دوم ماه فروردین گل می دهد و در اواخر خرداد ماه میوه آن قابل برداشت است. این رقم نیاز به هرس ندارد مگر در مواقعی که بیماری و آفت در شاخه ها دیده شود. وزن هر میوه آن بین 5 تا 6 گرم است.

 • نهال آلبالو نورد استار:

این رقم از ارقام پیوندی آلبالو می باشد. طبق تحقیقات صورت گرفته این نهال بومی کشور آمریکا می باشد. میوه این نهال دیررس می باشد و حدود 4 گرم وزن دارد. رنگ میوه آلبالو نورد استار قرمز تیره می باشد.

 • نهال آلبالو گیسی:

آلبالو گیسی رقمی اصلاح شده می باشد. این آلبالو بومی کشور مجارستان می باشد. میوه این آلبالو بسیار باکیفیت می باشد و در دسته ارقام صادراتی قرار دارد. وزن هر میوه آلبالو گیسی 5 گرم می باشد. با فراهم کردن بهترین شرایط برای این نهال در زمان برداشت، می توانید در هر هکتار 20 تن محصول را برداشت کنید. از این نهال آلبالو برای گرده افشانی نهال های گیلاس استفاده می شود.

 • نهال آلبالو محلی:

این نهال بومی ایران است. این نهال از گونه پیوندی می باشد. محصول نهایی این نهال از بالاترین کیفیت برخوردار است. می توان گفت میوه آلبالو محلی از پرطرفدارترین ارقام آلبالو در دنیا است. اندازه میوه این آلبالو نسبت به دیگر ارقام ریزتر است ولی طعم آن بسیار بینظیر می باشد. وزن هر میوه این آلبالو بین 4 تا 6 گرم می باشد.

 • نهال آلبالو نفریس:

این آلبالو بومی کشور لهستان می باشد. رشد این نهال کم می باشد. وزن میوه این رقم حدود 5 گرم است. نهال آلبالو نفریس دارای گل های خود سازگار می باشد.

بهترین نهال آلبالو

در ادامه به معرفی نمونه هایی از بهترین نوع نهال آلبالو که برای کاشت در ایران بسیار مناسب هستند خواهیم پرداخت. این نهال ها بسیار بازارپسند و مناسب برای صادرات می باشند. شما کشاورزان عزیز می توانید با توجه به منطقه مورد نظر خود، یکی از این نهال ها را برای کاشت انتخاب کنید.

 1. نهال آلبالو گوشواره ای
 2. نهال آلبالو مورلو
 3. نهال آلبالو گیسی
 4. نهال آلبالو محلی
 5. نهال آلبالو مجاری

نهال آلبالو

قیمت نهال آلبالو

قیمت نهال آلبالو با توجه به گونه انتخابی متغیر می باشد. بطور مثال قیمت نهال آلبالو وارداتی نسبت به دیگر ارقام بالاتر می باشد. همچنین قیمت نهال هایی که باردهی و کیفیت میوه آنها بالاتر است، بیشتر می باشد. عوامل بسیاری در تعیین قیمت نهال آلبالو موثر هستند. شما دوستان گرامی می توانید برای آگاهی از قیمت نهال آلبالو با کارشناسان مجموعه آلفا نهال در تماس باشید. این طمینان به شما عزیزان داده می شود که قیمت نهال های موجود در نهالستان آلفا نهال بسیار مناسب می باشد. تمامی نهال های آلبالو این نهالستان سالم و فاقد هر گونه آفت و بیماری می باشند.

خرید نهال از نهالستان آلفا نهال یک تجربه موفق برای کشاورزان عزیز می باشد، زیرا شما می توانید در صورت هرگونه مشکل در نهال ارسالی، نهال را مرجوع کنید و هزینه های خود را دریافت کنید.