انواع نهال گردو

نهال گردو در دو ارقام نوع سیاه و سفید شناخته می شود. اصالت گردو سیاه متعلق به کشور آمریکا می باشد ولی گردو سفید بومی کشور ایران است که با گذشت زمان به دیگر کشورها صادر شده است. با خرید نهال در ارقام مختلف میتوانید به هر نوع از محصول نهایی که نیاز دارید دست پیدا کنید.

همانطور که می دانید نهال گردو هم به مانند دیگر نهال ها دارای انواع مختلفی می باشد. با گذشت زمان و طی انجام عملیات اصلاحی، ارقام مختلفی از این گونه به وجود آمد. انواع مختلفی از نهال گردو در کشور ما وجود دارد که دارای نژادهای مختلفی هستند. هر نهال دارای ویژگی های متفاوت از گونه دیگر می باشد. تفاوت گونه ها در شکل ظاهری، طعم، شرایط آب و هوایی، طول عمر و … می باشد. بیشتر ارقام گردو ایرانی دارای رشد سریعی هستند و مقاومت آنها در برابر سرما بسیار زیاد است.

نهال گردو

برای کاشت نهال گردو باید آب و هوا و خاک منطقه مورد بررسی قرار گیرد. هر گونه از ارقام گردو، مناسب برای یک اقلیم خاص است. شما می توانید با در نظر گرفتن آب و هوای منطقه خود، اقدام به خرید نهال کنید. در ادامه به معرفی برخی از ارقام نهال گردو می پردازیم.

 

 • نهال گردو پوست کاغذی

این نهال مناسب برای مناطق سردسیر و معتدل است.

 • نهال گردو تویسرکان

این نهال برای مناطق کوهستانی که دارای زمستانی سرد هستند مناسب می باشد.

 • نهال گردو اسرائیلی

این رقم مناسب مناطق معتدل و سردسیر می باشد.

 • نهال گردو خوشه ای

مناطقی که دارای آب و هوای نسبتا سرد هستند، مناسب کاشت این نهال هستند.

 • نهال گردو ژنوتیپ برتر

بهترین مکان برای کاشت این نهال مناطق گرمسیر است.

 • نهال گردو فرنور

نهال گردو فرنور در مناطق کوهستانی عملکرد بهتری دارد.

 • نهال گردو مراغه

گردو مراغه برای کاشت به آب و هوای معتدل رو به سرد نیاز دارد.

 • نهال گردو فرانکت

مناطقی که دارای آب و هوای معتدل و سردسیر هستند برای کاشت نهال گردو فرانکت مناسب هستند.

 • نهال گردو پکان آمریکایی

مناطق گرمسیر و خشک برای کاشت نهال گردو پکان آمریکایی مناسب هستند.

قیمت نهال گردو

قیمت نهال گردو

عوامل بسیاری در تعیین قیمت یک نهال نقش دارند. از جمله آنها می توان به گونه ی نهال گردو، میزان مرغوبیت، سلامت نهال، سن نهال اشاره کرد. نوع پیوندی و نوع بذری، نهال گردو نیز در قیمت نهال گردو نقش دارند. برای خرید نهال گردو باید هزینه ای بین 50 هزار تومان تا 300 هزار تومان در نظر بگیرید. رنج قیمت نهال گردو با توجه به کیفیت نهال انتخابی شما متغیر می باشد.

اگر به فکر خرید نهال گردو هستید، حتما در انتخاب نهالستان دقت کنید. انتخاب نهالستان معتبر، شما را در مسیر درست قرار می دهد. حتما این نکته را در نظر داشته باشید که نهالستان دارای تاییدیه از سازمان جهاد کشاورزی باشد. نهالستان آلفا نهال تحت نظارت سازمان جهاد کشاورزی مشغول به انجام فعالیت می باشد.

نهال های موجود در نهالستان آلفا نهال همگی دارای سلامت کامل و با باردهی بالا می باشند. ارقام مختلف نهال گردو موجود در این نهالستان همگی دارای برچسب سلامت می باشند. برای اطلاع از ارقام گردو موجود در نهالستان آلفا نهال، می توانید به منو سایت مراجعه فرمایید. همچنین شما عزیزان می توانید برای اطلاع از قیمت نهال گردو و خرید نهال، از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان آلفا نهال در ارتباط باشید. کارشناسان ما همه روزه آماده پاسخ دهی و مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشند.

خرید نهال گردو

امروزه کشاورزان تمایل بسیار زیادی به خرید نهال گردو دارند. این تمایل بخاطر بیشتر به دلیل سود بالا نهال گردو، عمر بالا، مقاومت بسیار بالا نهال گردو در مقابل آفات و ویروس ها می باشد. از دیگر عوامل تاثیر گذار برای کاشت نهال گردو، می توان به باردهی زود هنگام نهال گردو اشاره کرد. نهال گردو در مدت زمان کمی شروع به رشد و باردهی بالا میکند.

مغز گردو را می توان یکی از محبوب ترین مغزها در میان مردم دانست. مغز میوه گردو دارای خواص بسیار زیادی است که مورد توجه مردم قرار گرفته است. از مغز گردو در پخت انواع غذاها، کیک ها، انواع دسرها و … استفاده می شود. قسمت های دیگر نهال گردو مانند چوب و حتی برگ آن نیز مورد استفاده قرار می گیرند. چوب گردو به دلیل مرغوبیت آن، در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

با در نظر گرفتن عوامل ذکر شده و قیمت بالای مغز گردو و همچنین تمایل بالای مردم برای خرید آن، نهال گردو یکی از نهال هایی است که در اولویت خرید نهال در بین باغداران می باشد. با در نظر گرفتن این مزایا، می توان نتیجه گرفت که با خرید نهال گردو، کشاورزان زودتر به سوددهی اقتصادی می رسند.

خرید نهال گردو

 

خرید نهال گردو اصلاح شده

امروزه خرید نهال های اصلاح شده در بین باغداران و کشاورزان بیشتر دیده می شود. تمایل خرید نهال اصلاح شده بخاطر مزایای بسیار زیادی است که این نهال ها دارند. در واقع عوض کردن خصوصیات و ژنتیک یک گیاه به روش های مختلف باعث اصلاح نژاد آن گونه می شود. این تغییر ژنتیک نیازمند داشتن دانش کافی در این زمینه می باشد. این کار معمولا توسط کارشناسان و متخصصان حوزه کشاورزی انجام می گیرد. عملیات پیوند با هدف به وجود آمدن یک نهال بسیار بادوام و باکیفیت تر صورت می گیرد.

پیوند زدن دو گونه از نهال به یکدیگر را اصلاح نژاد آن نهال می گویند. در واقع در این عملیات یک قسمت از یک نهال بر روی یک نهال دیگر قرار می دهند و با رعایت اصول مربوطه عملیات پیوند انجام می شود. در انتها با جوش خوردن دو نهال با هم، صاحب یک نهال اصلاح شده خواهیم شد.

هدف از اصلاح نژاد نهال

 • بالا بردن رشد نهال
 • بالا بردن میزان باردهی نهال
 • کاهش هزینه ها در مقابل باردهی بالا محصول
 • مقاومت بیشتر نهال در برابر انواع آفات و بیماری
 • بالا بردن کیفیت محصول نهایی

 

یکی از انواع نهال های اصلاح شده که طرفداران زیادی دارد، نهال گردو اصلاح شده می باشد. در واقع از پیوند زدن دو رقم عالی گردو، نهال گردو اصلاح شده به وجود می آید. یکی از دلایل انتخاب نهال اصلاح شده گردو را می توان سازگاری بالای این نهال با اقلیم حاکم بر کشورمان دانست. مغز میوه نهال گردو اصلاح شده کیفیت بالاتری نسبت به گونه اصلاح نشده دارد.

ریشه های نهال اصلاح شده گردو نسبت به شوری موجود در خاک حساس است. کاشت نهال گردو اصلاح شده در مناطقی که رطوبت هوا زیاد است، بسیار اشتباه است. زیرا نهال در مناطق مرطوب رشد نخواهد کرد. از انواع نهال گردو اصلاح شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نهال گردو چندلر پیوندی
 • نهال گردو فرنور پیوندی
 • نهال گردو ژنوتیپ برتر
 • نهال گردو اسرائیلی

 

ارتفاع مناسب برای نهال اصلاح شده گردو

بهترین ارتفاع برای کاشت نهال گردو اصلاح شده بین 500 تا 1500 متر می باشد.

فاصله کاشت

بهترین فاصله برای کاشت نهال اصلاح شده گردو 6*6 و 7*7 می باشد.

نیاز سرمایی نهال اصلاح شده گردو

جوانه های نهال گردو پیوندی به 500 تا 1500 ساعت نیاز سرمایی دارند.

مقاومت در برابر آفات

این گونه از نهال گردو به علت تغییر ژنتیک انجام شده روی آنها، در برابر آفات بسیار مقاوم تر هستند.