معرفی نهال فندق

یکی از پرمصرف ترین خشکبارها در دنیا فندق می باشد. در چند دهه اخیر کاشت نهال فندق در بیشتر مناطق دنیا صورت می گیرد. درخت فندق بومی اروپا و آسیا می باشد. در حال حاضر کشور ترکیه با تولید 420 هزار تن فندق مقام اول تولید این محصول را از آن خود کرده است. در رده های بعدی کشورهای ایتالیا و آمریکا قرار دارند. کشور ما نیز در رده هفتم تولید این محصول قرار دارد که جایگاه خوبی در سطح دنیا به حساب می آید. پایتخت فندق ایران اشکورات رحیم آباد شهرستان رودسر می باشد. شما کشاورزان عزیز می توانید با خرید نهال فندق به تولید انبوه این میوه و در نهایت به صادرات آن نیز برسید.

فندق در اصل نوعی درختچه می باشد تا ارتفاع 2 متر و در مناطق مساعد تا 6 متر نیز رشد خواهد کرد. برگ های فندق پهن، نوک تیز و به رنگ سبز می باشند. این برگ ها دارای دو ردیف دندانه هستند. شکل ظاهری فندق به شکل بیضی یا گرد می باشد. شکوفه های فندق قبل از برگ ها بر روی شاخه ها تشکیل می شوند و دارای خواص بیشماری برای بدن می باشند.

این درخت دارای دو گل می باشد؛ یکی گل نر و دیگری گل ماده. گل هایی که به شکل سنبله آویزان هستند گلهای نر و گل های ماده همان میوه فندق می باشند. گل های فندق در فصل پاییز نمایان می شوند نهال فندوقمعمولا طول این میوه بین 5/1 الی 5/2 سانتی متر می باشد. فندق دارای دو پوسته می باشد که هنگام رسیدن میوه، فندق از پوسته بیرون می افتد. مغز فندق به رنگ زرد روشن و دارای 60% روغن می باشد.

 

از این میوه در صنایعی مانند؛ شکلات سازی و شیرینی سازی بسیار استفاده می شود. از فندق در آجیل و به صورت خشکبار نیز استفاده می شود. چوب درخت فندق نیز خواهان زیادی دارد و در صنایع چوب سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

فندق دارای خواص بسیاری برای بدن می باشد. این مغز دارای مواد معدنی فراوانی از جمل؛ کلسیم، پتاسیم، سدیم، فسفر می باشد. مصرف فندق برای تقویت بدن به شدت توصیه می شود.

 کاشت نهال فندق

کاشت نهال فندق به دلیل بازار فروش بالا و همچنین بازار خوب آن برای صادرات، در میان کشاورزان بسیار رواج یافته است. کاشت فندق را می توان به 3 روش زیر انجام می شود.

 1. از طریق بذر
 2. خوابانیدن گیاه
 3. پیوند زدن

در این مطلب سعی داری تا شما را با روش کاشت نهال فندق آشنا سازیم. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا با به کارگیری و رعایت این نکات بازدهی بالایی از درختان فندق را داشته باشید. بهترین زمان کاشت نهال فندق در فصل پاییز تا اوایل آذر ماه می باشد. کاشت این نهال تا زمانی که تمام برگ ها ریزش نکنند بسیار عمل اشتباهی می باشد. این نهال را می توان تا اوایل ماه بهمن نیز کاشت.

یکی از فاکتورهای مهم برای رشد و بازدهی بالای نهال، آب و هوا می باشد. نهال فندق بهتر است در مناطقی کاشته شود که آب و هوای معتدل، مرطوب و نسبتا سرد دارند. نهال های فندق تابستان خنک و زمستان های ملایم را دوست می دارند. نهال فندق حداقل دمایی که می تواند تحمل کند 8- درجه سانتی گراد می باشد، پس حتما توجه داشته باشید که منطقه شما دارای زمستان بسیار سرد و یخبندان نباشد. یکی دیگر از نکات مهم برای این نهال، قرار نگرفتن آن در مسیر بادهای شدید و دائمی می باشد تا عملیات گرده افشانی با مشکل مواجه نشود.

قیمت نهال فندق

از دیگر عوامل موثر در کیفیت محصول فندق، رطوبت منطقه می باشد. وجود رطوبت بین 70% تا 80% سبب بالا رفتن کیفیت و بازدهی بیشتر می شود.

 اولین آبیاری نهال فندق درست بعد از کاشت نهال باید انجام شود. آبیاری منظم و اصولی درخت فندق سبب؛ رشد سریع درخت، بالا رفتن کیفیت محصول، تقویت نهال و ریشه می شود. اگر میزان بارش سالیانه در منطقه شما حداقل 800 میلی متر باشد، می توان این نهال را بصورت دیم کشت نمود. در حالت کلی نهال فندق در هر هکتار به 10000 متر مکعب آب نیاز دارد.

درخت فندق قابلیت رشد در بیشتر خاک ها را دارد. اما اگر می خواهید بهترین بازدهی را داشته باشید، از خاک های سبک مانند؛ خاک شنی و خاک رسی که قدرت بالایی در جذب آب دارند استفاده کنید. درخت فندق در خاک های اسیدی که دارای PH حدود 6 می باشند، عملکرد مناسبتری دارند. اگر میزان آهک موجود در خاک شما از 10% بیشتر است، این نهال مناسب کاشت در منطقه شما نمی باشد. زیرا ریشه های فندق بسیار به خفگی خاک حساس هستند، پس توجه کنید که خاک منطقه مورد نظر سنگین و فشرده نباشد و زهکشی شده باشد.

رعایت فاصله اصولی برای کاشت تمامی نهال ها بسیار ضروری می باشد. بهترین فاصله نهال فندق در زمین های مسطح با خاک های قوی 5 * 6 و در خاک های متوسط به 4 * 5  و در خاک های ضعیف 4 * 4 می باشد.

انواع نهال فندق

فندق دارای ارقام بسیار زیادی می باشد. در ادامه به معرفی چند نمونه از ارقام نهال فندق خواهیم پرداخت.

 • نهال فندق قم
 • نهال فندق زنجان
 • نهال فندق انیس ترکیه
 • نهال فندق قزوین
 • نهال فندق باتلر
 • نهال فندق اسکینر
 • نهال فندق گردویی
 • نهال فندق تک شاخه

بهترین نهال فندق

در ادامه سه رقم نهال فندق که از بهترین رقم های فندق به حساب می آیند را برای شما باغداران عزیز شرح می دهیم. شما می توانید بسته به اقلیم حاکم در منطقه خود، یکی از این رقم ها را برای کاشت انتخاب نمایید. هر سه این ارقام جزء پرفروش ترین رقم های فندق هستند.

خرید نهال فندوق

نهال فندق قم

نهال فندق قم از رقم های پیوندی وبسیار مرغوب فندق می باشد. بازدهی این رقم بسیار بالا می باشد. شکل ظاهری این فندق گرد می باشد و دارای ابعاد بزرگ تری نسبت به سایر ارقام می باشد. نهال فندق قم از همان سال اول شروع به باردهی می کند. باردهی اقتصادی این رقم از سال پنجم شروع می شود. در سال پنجم می توان در هر هکتار نزدیک به 5 تن محصول برداشت کرد.

نهال فندق قزوین

نهال فندق قزوین از ارقام تجاری فندق می باشد. این رقم پیوندی و زود بازده می باشد و به دلیل عملیات اصلاحی صورت گرفته روی آن از بازدهی بسیار بالاتری برخوردار است. باردهی نهال فندق قزوین از همان سال اول شروع می شود و در سال پنجم به بالاترین میزان بازدهی خواهید رسید. باردهی این نهال در سال پنجم بین 5 تا 8 تن می باشد که رقم بسیار بالایی می باشد.

نهال فندق انیس ترکیه

نهال فندق انیس یک رقم وارداتی و دیرگل می باشد. محصول این رقم بیضی شکل و بسیار درشت می باشد. این رقم مقاومت بالایی نسبت به سرما دارد. باردهی نهال فندق انیس ترکیه از سال دوم می باشد. میزان باردهی این رقم در زمان بلوغ به 5 تن در هر هکتار می رسد. عمر اقتصادی این رقم 30 الی 40 سال می باشد.

قیمت نهال فندق

برای داشتن بیشترین بازدهی و رسیدن به سرمایه اولیه، ابتدا باید به فکر انتخاب یک نهالستان معتبر باشید. خرید یک نهال سالم و باکیفیت شرط اول برای موفقیت شما می باشد. نهالستان آلفا نهال یکی از نهالستان های معتبر در سطح کشور می باشد. این مجموعه بعنوان اولین نهالستان دارای باغ مادر در غرب کشور مشغول به فعالیت می باشد. نهالستان آلفا نهال سابقه 50 سال فروش نهال در کشور را دارد.

نهال فندق از جمله نهال های سودآور می باشد. قیمت نهال فندق در نهالستان آلفا نهال با توجه به کیفیت آن بسیار مناسب می باشد. نهال های فندق ارائه شده این نهالستان همگی دارای شناسنامه سلامت می باشند. نهال های این مجموعه با تضمین مرجوعی محصول به شما مشتریان ارائه می گردد.